Přednáška Jan Blažej Santini-Aichel a východní Čechy

Jménem Městského muzea v Jaroměři a Národního památkového ústavu v Josefově si Vás dovolujeme pozvat na přednášku z cyklu “Mezi řádky”, která se bude konat ve čtvrtek 15. února 2018 od 17:30 v malém sále Městského divadla v Jaroměři. Přednášku s názvem “Jan Blažej Santini-Aichel a východní Čechy prosloví Jiří Balský.

Anotace přednášky: Jan Blažej Santini-Aichel a východní Čechy

Když se řekne to je od Santiniho, povětšinou zpozorníme a očekáváme, že uvidíme a zažijeme něco, co má punc výjimečnosti. Oprávněně. Santini-Aichel, geniální český architekt s italskými kořeny, dokázal za přibližně 24 let aktivní architektonické tvorby navrhnout řadu zcela výjimečných architektonických skvostů, které většinou dodnes zdobí českou i moravskou krajinu a města. Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kladrubech, kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci u Kutné hory (památka UNESCO), chrám Jména Panny Marie ve Křtinách nebo jedinečný Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelená hoře u Žďáru nad Sázavou. Projektoval však nejen pro církevní řády, ale i pro šlechtické zadavatele. Během přednášky si přiblížíme stavby na území Královéhradeckého kraje, o kterých víme či se o nich důvodně domníváme, že jejich architektonický návrh vyšel z pera Santiniho-Aichela. Řadu z nich dodnes při svých cestách vídáme, ať už víme, že jsou od Santiniho, jako např. zámek Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou, nebo to jen důvodně tušíme, jako ke tomu u zámku v Lázních Bělohradu. Některé skvosty bohužel zanikly nebo jsou tak přestavěny, že již s původní Santiniho podobou nemají mnoho společného. Je však překvapivé, kolik a jakých staveb pro objednatele z našeho regionu navrhl.

Vstup volný