Jilemnický betlém

Jménem Městského muzea v Jaroměři a Národního památkového ústavu v Josefově si Vás dovolujeme pozvat na přednášku z cyklu “Mezi řádky”, která se bude konat ve čtvrtek 21. prosince 2017 od 17:30 v malém sále Městského divadla v Jaroměři. Přednášku s názvem “Jilemnický betlém” prosloví Jan Luštinec .

Anotace přednášky:  Krkonošské Vánoce

Chudý hornatý kraj západních Krkonoš, bývalého jilemnického panství vtiskl svoji specifiku do způsobu života lidí. Zima zde přichází velmi brzy, a proto veškeré práce v hospodářství musely skončit včas. Musel být sklizen len, brambory, připraveno dříví na zimu, kolem chalup udělány „boudy“, aby nezafukovalo a chalupa musela být také „zaforotěná“ jídlem; tedy zabezpečená na zimu.

Přípravy na vánoční hody začínaly ve výše položených obcích velmi záhy. Již začátkem října o rokytnické pouti se nakupovaly zásoby na zimu včetně vánočního zboží. V níže položených obcích a městech se konaly předvánoční trhy – Mikulášský a Barborský –  začátkem prosince. To již byl advent a vše mířilo k Vánocům…

Přednáška zachytí slavení těchto svátků v lidovém, měšťanském, zámeckém i církevním prostředí v západních Krkonoších.

Ukáže na řadu specifik – zvyky adventu i Vánoc, stravu jednotlivých společenských vrstev, prostírání, zdobení stromků, hračky a jiné vánoční dárky. Zajímavé budou jistě i vánoční jídelníčky jednotlivých společenských vrstev. Chybět nebudou samozřejmě ani slavné krkonošské betlémy.

Vstup volný