V prostorách Mertlíkova sálu ve druhém patře muzea bude na své návštěvníky čekat nová dočasná výstava věnovaná historii hrdelního práva na území téměř celého severovýchodu Čech, Jaroměř a Josefov nevyjímaje.

Výstava vznikla ve spolupráci s muzeem v Turnově a muzeem v Jilemnici, se kterým v osobě historika Martina Witkowského velmi rádi spolupracujeme. Přesný název výstavy zní Na poslední cestě – Zločin, trest a záhrobí. Vrátíme se v ní zpět do časů zlodějů, šejdířů, ale i vrahů a také těch, kdo jejich činy trestali – tedy katů, rasů a pohodných. Prozradíme, kde měla Jaroměř a další města v regionu svá popraviště a zda se zde uplatňovalo útrpné právo. Na výstavě budou k vidění zajímavé exponáty jako model šibenice vyrobený podle dobových náčrtů nebo popravčí zdobené meče či autentická oprátka a další předměty, které souvisely s hrdelním soudnictvím. Výstava se nevyhýbá ani popisu způsobů, jimiž mohl být dosouzený nebožák zbaven života. Jak se přesvědčíte, byli v tom naši předkové dosti vynalézaví. Druhá část výstavy nahlédne do světa záhrobí, vampýrických pohřbů, revenantů a spiritismu. Výstava bude zahájena vernisáží 12. 9. v 17:30 hodin. Mordýřské písně v podání skupiny staré hudby Castanea vernisáž hudebně doprovodí. Součástí zahájení bude přednáška k tématu výstavy, kterou prosloví ředitel Muzea Českého ráje Jan Prostředník, Martin Witkowski a Martina Vítková.

Obrázek: Bern, Burgerbibliothek, Mss.h.h. I. 16, p. 401 – Diebold Schilling, Spiezer Chronik
Výstava potrvá od 12. 9. do 31. 12. 2024