Akad. sochař Vladimír Preclík
© Otakar Gruser

Výstava sochaře Vladimíra Preclíka „Nekousavě kousati“ bude k vidění ve Wenkeově domě v Jaroměři

JAROMĚŘ: Ve čtvrtek 20. dubna od 17:30 h se uskuteční moderovaná beseda při příležitosti otevření dlouhodobé výstavy profesora Vladimíra Preclíka s názvem Nekousavě kousati. Výstava bude volně přístupná již od 16:30 h. Pozvání na besedu přijal J. Em. Dominik kardinál Duka OP, přítel Vladimíra Preclíka, a akademický sochař Jiří Marek, který patří k jeho nejvýznamnějším žákům. Besedu bude moderovat paní Lenka (Jaklová) Krejzová, autorka knižního rozhovoru s Vladimírem Preclíkem Sochařům se netleská (2006). Výstava je sestavena z uměleckých děl, které Vladimír Preclík daroval Královéhradeckému kraji. Tato výstava byla dlouhodobě vystavena v Galerii moderního umění v Hradci Králové. Věříme, že její dočasné zpřístupnění v nově zrekonstruovaném Wenkeově domě umožní její prohlédnutí dalším návštěvníkům.

Autor článku:
Rudolf Havelka

Vladimír Preclík (nar. 1929) prožil své dětství v Josefově. Po vyučení se v Hradci Králové a absolvování Vyšší průmyslové školy kamenicko-sochařské v Hořicích v Podkrkonoší vystudoval sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u profesora Josefa Wagnera, dalšího významného jaroměřského rodáka a umělce. Na veřejných prostranstvích Jaroměře je umístěno několik děl V. Preclíka: náhrobek jeho rodičů na jaroměřském hřbitově a plastika M. B. Brauna na náměstí Československé armády.

V roce 2003, tedy před dvaceti lety, se v Městském muzeu konala dosud poslední mistrova výstava Vladimír Preclík: Konečně doma – Sochy – Obrazy – Portréty. Nynější výstava a beseda je rovněž spojena s připomínkou 15 let (3. dubna 2008) od úmrtí tohoto významného umělce nedílně spjatého s naším regionem.

Beseda se tentokrát uskuteční v podkroví Wenkeova domu (Městského muzea).

Vstup je volný, těšíme se na Vaši návštěvu!

Rudolf Havelka, ředitel Městského muzea v Jaroměři.

zdroj:https://www.mistnikultura.cz/